Biológia fakultációs diákokkal Szegeden

2024. december 6-8. között tartották meg Szegeden a Nobel-díjasok és tehetséges diákok XXIII. találkozóját, amelyre minden évben eljuthatnak diákjaink. Idén a biológia fakultációra járó diákok közül Benedek Réka, Gärtner Sára és Szabó Laura vett részt a három napos rendezvényen Melegáné Somogyi Tímea biológia tanár kíséretében.

Az első napon a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biológiai Barrierek Kutatócsoport munkájába nyerhettek betekintést diákjaink. Tanulmányozhatták a vér-agy gát modelljét, a kutatók által mesterségesen életben tartott szöveteket, kész mikroszkópi metszeteket. Délután különböző témákban hallgathatták meg az angol nyelven előadott kutatási munkákat és eredményeket bemutató prezentációkat.

Izgalmas és érdekes előadásnak voltak részesei másnap is, amikor két Nobel-díjas tudós ismertette kutatási területét, vagy épp az ehhez vezető útról számolt be. Egyikük Martin Chalfie, amerikai neurobiológus, a Columbia Egyetem professzora volt, aki felfedezésével átalakította a molekuláris biológiát. A 2008-as kémiai Nobel-díjat megosztva kapta a Green Fluorescent Protein (GFP) biológiai markerként való bevezetéséért. A másik Nobel-díjas professzor Ole Petersen, magyar felmenőkkel is rendelkező, dán származású orvos-fiziológus, a Cardiffi Egyetem kutatóprofesszora, az Academia Europaea alapító tagja és egykori alelnöke volt, aki a fiziológia, különösen a kalciumszignál, és a hasnyálmirigy-betegségek vezető szaktekintélye.

Lendületes előadást tartott Shahrokh Shariat, iráni orvos, aki jelenleg a Bécsi Orvostudományi Egyetem Urológiai Egyetemi Klinikájának vezetője, az urológiai onkológia területén végez kiemelkedő munkát (A prosztata- és hólyagrákkal kapcsolatos kutatásaiból négy szabadalma származik.) Innovatív, multicentrikusan működő kutatói hálózatot vezet, amelyek célja a rákdiagnosztika és -kezelések fejlesztése. A fiataloknak a következőket mondta: „Szerencsém volt, hogy megtapasztalhattam a jólétet és a nagyon szűkös anyagiak között való életet. Ezzel egy fontos leckét tanulhattam meg: amint megérted, hogy az életed sokkal inkább az álmaid megvalósításáról szól, mint a folytonos pénzhajszolásról, hirtelen teljesen új esély nyílik a sikerre.” 11 pontból álló tanácsait mindenki figyelmesen hallgatta.

A jó hangulatú gálaest után Szeged karácsonyi fényeiben a szállásunkra sétálva raktároztuk el a hallottakat és az élményeket.

Az utolsó napon a diákoknak lehetőségük nyílt kerekasztal beszélgetésre, ahol egyetemi hallgatók osztották meg velük tapasztalataikat. Mielőtt haza indultunk volna, a József Attila Tanulmányi és Információs Központban megnéztük azt a kiállítást, amely bemutatja Karikó Katalin útját a Nobel-díjig. Itt van kiállítva többek között egykori biológia szakkörös füzete, egyetemi indexe és Nobel-díjának másolata is. (Itt található Szent-Györgyi Albert eredeti Nobel-díja is.)

Egy finom vasárnapi ebéd után indultunk haza.

Megérte a hosszú utazás és a fáradság, mert nem mindennapi élményekkel és ismeretekkel gazdagodtunk. Nem bántuk meg, hogy elmentünk Szegedre!

Melegáné Somogyi Tímea – tanárnő



Comments are Closed

^