Kerékpáros kirándulás a Kis-Balatonnál
Szeptember végén kerékpártúrával egybekötött szakmai napon vett részt a 6.m osztály a Kis-Balatonnál, Vassné Szilvágyi Mónika osztályfőnök és Dr. Balogh András földrajz szaktanár kíséretében. A program célja egy olyan természeti értékekben gazdag tájegység felkeresése és megismerése volt, amely bemutatja a vizes élőhelyek természeti-környezeti problémáit, s a közvetlen vizsgálódás, tapasztalás által segíti az aktív tudásszerzés folyamatát.
A szakmai napot megelőző napokban osztályfőnöki és természettudomány órákon a gyerekek videókon szereztek információkat a Kis-Balaton elhelyezkedéséről, kialakulásáról, sőt, még a Tüskevár című filmből is megtekintettek néhány részletet. A programot az időjárás is kegyeibe fogadta: csodaszép őszi napon kezdtük meg közel kétórás autóbuszos utunkat.
Miután megérkeztünk a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kezelésében álló zalavári Kis-Balaton Házhoz, birtokba vettük a kölcsönözhető kerékpárokat és az otthonról hozottakkal kiegészítve elindultunk célállomásunk felé. Az aszfaltozott töltésen élmény volt a kerekezés. Menet közben megálltunk, hogy felmenjünk egy kilátóba, ahonnan a Hídvégi-tavat, annak állat- és növényvilágát, a környező természeti területet figyelhettük meg. Hamar elértük úti célunkat. A kerékpárok lezárása és a büfében kis frissítő magunkhoz vétele után a különlegesen ívelt, faszerkezetű hídon átsétálva beléptünk a Kányavári-szigetre. Az itt eltöltött idő alatt sok élményt éltünk át: a szigetet bejárva kilátókba másztunk, végigmentünk a Búbos Vöcsök tanösvényen, az ismertető táblákon látott állat- és növényfajok után kutattunk, de emellett jutott idő játszóterezésre, focizásra, métázásra is. Sőt, piknikezés közben még vadászrepülőket is láttunk és hallottunk a fejünk felett. Néhány lelkes gyerek egy horgásztól kölcsönkapott bottal még halat is fogott!
A sok mozgás ellenére a visszaútra sem fogyott el a lelkesedés és a kitartás. Megálltunk a Madárvárta melletti pihenőhelynél, ahol fahasábokból kirakott építményekből figyelhető meg a különleges táj és a madárvilág. A rövid pihenőt összekötöttük a nyári és szeptemberi szülinaposok felköszöntésével, majd a partról lenézve megcsodálhattuk a zsilip két oldalán kiépített hallépcsőt is. A Kis-Balaton Házhoz visszaérve, egy rövid filmvetítést követően megtekintettünk egy állandó kiállítást, mely bemutatja a Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszert, s annak szerepét a Balaton vízminőségének védelmében. Megismerkedhettünk a nádi élet sajátos eszközeivel, tárgyaival, egy sötét „szobában” a mocsárvilág fényeivel, hangjaival, illatával.
A Kis-Balaton azonban nem csak természeti, hanem kulturális értékeiről is nevezetes. Így időt szenteltünk a térség történeti és néprajzi emlékeinek felkutatására is: bejártuk a Ház szomszédságában elhelyezkedő Történelmi Emlékparkot, ahol többek között megtekinthető a régészek által feltárt egykori Szent Adorján bazilika romja, a szlávok által emelt Cirill és Metód emlékmű, az Árpád-kori alapokon álló Szent István kápolna, valamint a Makovecz Imre tervei alapján készült Millenniumi Emléképület.
Vassné Szilvágyi Mónika osztályfőnök és Dr. Balogh András szaktanár 6.m
Comments are Closed