Jutalomkiránduláson járt a 6. n osztály
A 2023/24-es tanévben az osztály egy pénzügyi vetélkedőn vett részt. Egy képregényt kellett közösen készíteni a diákoknak a megtakarítások-kiadások-bevételek témában. Az osztály jutalomképpen mehetett el 2024. szeptember 6-án a Pénzmúzeumba. A múzeum egyedülálló állandó kiállítása nem csak Magyarországon, de európai összevetésben is kuriózumnak számít. A kiállítás a hagyományos, statikus múzeumi tárlatok felépítésével szemben az interaktivitásra és az egyéni tapasztalatszerzés élményére épül, így sok szempontból teljesen újszerű megközelítést kínál a pénz történetének, működésének, kulturális és gazdasági jelentőségének megismerésére.
A látogatás az Aranybányából indult, ahol egy interaktív digitális tudástár segítségével rengeteg hasznos ismerethez juthattak a diákok az arany gazdasági, kulturális vagy szakrális felhasználásával kapcsolatban. Az Aranybánya elhagyása után különféle csomópontra jutottak, egyik állomás a pénz értékmérő szerepét mutatta be nekik. Saját maguk is megtapasztalhatták, milyen nehezen kezelhető helyzetek alakulnának ki, ha a mindennapi életünkben nem lennének jelen a fizetőeszközök. A második csomópont a fizetőeszközök formai megjelenésére irányította a figyelmet. A harmadik csomópontban a pénz, mint fizetési eszköz került a fókuszba. Majd egy újabb helyszín bemutatta, milyen szerepe van a pénznemeknek a globális gazdaság működtetésében és fenntartásában. A látogatás végén még saját arcképükre fabatkát is nyomtathattak, végül az Aranyvonat c. filmet tekintették meg.
Kihasználva Budapest múzeumi gazdagságát a délután folyamán még a Zene Házába is ellátogattunk. A Hangdimenziók címet viselő „sokszólamú” állandó kiállításon megszólaltathattuk az ősi sámándobokat, tanulmányozhattuk a magyar népzene gyökereit, igazi tánclépéseket tanulhattunk. Ezt követően az európai zenetörténetbe nyertünk bepillantást, üvegablakokon ábrázolt szerzetesek elevenedtek meg énekeikkel. Ezután kipróbálhattunk egy kottanyomtatót, magunk is beállhattunk a nyomdász mester műhelyébe. Végül az utazó zeneszerzők aranykorába kaptunk bepillantást: postakocsira ülhettünk. „Meglátogattuk” Haydnt az Esterházyak fertődi rezidenciáján , Mozarttal utazhattunk, és belenézhettünk útipoggyászába is. A következő terem a 19. századi magyar nemzeti zenére fókuszált, majd eljutottunk a 20. századi komoly és populáris zenéhez. Az utolsó részben pedig egy „Felhőben” bolyonghattunk. A kiállítás egyértelműen sugallta számunkra a zene szeretetét és halhatatlanságát.
Fantasztikus élmény volt, köszönjük Vassné Szilvágyi Mónika és Rátkai Imréné tanárnőknek, hogy elkísértek minket. Valamint köszönjük a lehetőséget és a pénzmúzeumi program megszervezését Dr.Horváth Biankának.
Mert „a zene fontosabb, mint azt gondolnánk, mert segít, hogy ne adjuk fel és ne vesszünk el.”
Morosits Eszter – osztályfőnök, 6.n
Comments are Closed