Szent György ünnepe a Virág csoportban

Óvodánkban évek óta Anyanyelvi munkaközösség működik, mely célul tűzte ki, hogy segítse az óvónők önképzését és szakmai fejlődését. Ennek érdekében házi bemutató foglalkozásokat tartunk, hogy így bepillantást nyerjünk az egyes csoportok életébe és jó ötletekkel gazdagodjunk. Az idei tanévben Példaképeink a szentek címmel fogalmaztuk meg éves tervünket: hogyan tudjuk a szentek életpéldáját a gyerekek felé közvetíteni.

Április 24-én ünnepeltük Sárkányölő Szent György napját, akit a középkorban a lovagok védőszentjükként tiszteltek. A Virág csoportban ezért a rákövetkező héten e szent köré szerveztük a tevékenységeket. Képeskönyveket nézegettünk régi várakról, valódi és mesebeli lovagok és udvarhölgyek életével, ruházatával ismerkedtünk. A barkácsoló tevékenységek során a lányok udvarhölgy-fejdíszt, a fiúk pedig sárkányos pajzsot készítettek. Színeztek kifestőket várakról, lovagokról, nemes hölgyekről. Szívesen játszottak memóriajátékot váras kártyával, valamint egymással versenyeztek, hogy ki menti meg leghamarabb a királylányt a házilag készített társasjátékban. A szőnyegen a fiúk várat építettek fakockákból és komoly csatát vívtak a játéklovagok a képzeletbeli ellenséggel.

A bemutató napján a Csendes percek keretében felidéztük Szent György legendáját. Az áhítat perceiben kiemeltük az ima erejét, és azt, hogy a bennünk lakozó rosszat csak a Mennyei Atya segítségével győzhetjük le. A közös játék során a fiúk lovagi hétpróbán bizonyíthatták ügyességüket, rátermettségüket; a lányok pedig három próbát teljesíthettek ahhoz, hogy igazi udvarhölgyekké váljanak. Ehhez természetesen hozzátartozott a megfelelő jelmez is. A sikeres próbatétel után ünnepélyes keretek között megtörtént a fiúk lovaggá ütése, melyhez megkapták a lovagi sisakot is. Az udvarhölgyek avatásakor a lányok fejére került a fejdísz és nyakukba pedig az „ékköves” nyaklánc.  A történelmi játék idején kiemelt helyen szerepelt a bajtársiasság, a becsületesség, a jó diadala a rossz felett, a kecses mozgás és tánc.

A következő napokban beszélgettünk a Szent György napi népszokásokról is: az állatok kihajtásáról, a pásztorok életmódjáról, munkájáról. Tavaszköszöntő énekekkel sürgettük a jó idő eljövetelét: „Süss fel, nap, Szent György nap…!”

Mozgalmas, élményekben gazdag hét volt a gyerekek és a felnőttek számára is.

Szt. György-Nap a Virág csoportban


Comments are Closed

^